Vysvětlení volebního systému komunálních voleb

Vážení spoluobčané,

mnozí z nás se nikdy nezajímali o to,  jak vlastně funguje volební systém komunálních voleb. Mně samotnému to vysvětlili rodiče a bylo. Pokud jste však někdy toto vysvětlení hledali a nenašli jste, tak právě pro vás tu jedno základní vysvětlení máme. Doufáme, že bude pro většinu z vás srozumitelné a dostačující.

Spolu s vysvětlením vám také předkládáme názorné příklady, které by vám mohly pomoci k celkovému pochopení tohoto volebního systému.

Volební systém pro komunální volby

Příklady k volebnímu systému

Volím celou kandidátku KDU-ČSL

Volte naši kandidátku jako jeden celek – jen tak opravdu můžete pomoci realizaci našich nápadů. Využijete takto plnohodnotně všech svých 15 hlasů a jasně tím vyjádříte podporu našim kandidátům.

Volím většinu kandidátů KDU-ČSL

Chcete podpořit naše kandidáty a současně i několik dalších z jiných stran? Ano, i to je samozřejmě možné, i když se tím zásadně snižuje možnost úspěchu naší kandidátky. Jsme Vám ale vděční i za takovou podporu.

Volím a tím si sestavuji své ideální zastupitelstvo

Tímto způsobem bohužel volí většina voličů a tak podléhá falešné iluzi, že jedním hlasem podpoří své konkrétní kandidáty z různých stran a tím si vlastně navolí vlastní ideální zastupitelstvo.

Takto to ale nefunguje!

Při sčítání volebních výsledků je nejdříve brán ohled na celkový počet hlasů pro celé kandidátky (politické strany, sdružení atd.) a tím se teprve určí, kolik bude jednotlivých kandidátů za každou stranu nominováno do zastupitelstva. Lehce se tak může stát, že Vašich 15 hlasů, rozdělených mezi 15 kandidátů z různých stran naprosto nic neovlivní – naopak – podpoří to, co jste svou volbou podpořit rozhodně nechtěli.

Nevolím vůbec

Nejčastějším důvodem bývá rezignovanost na míru ovlivnění budoucího dění v obci svými vlastními hlasy nebo prostě jen obyčejná lenost či nezájem o obecní politiku. Každý má možnost si vybrat, kdo však svých volebních hlasů nevyužije, nemůže se divit, že se další vývoj obce bude ubírat jiným směrem, než by si představoval.